Ce pregăteşte Traian Băsescu?

Nimeni din PDL nu ştie ce se va întâmpla în toamnă. Va pica guvernul? Va fi doar o remaniere amplă a executivului? Greu de spus.

Tot felul de declaraţii ciudate au apărut în ultimele zile. Senatorul Radu F.Alexandru, cunoscut până mai ieri drept un simpatizant al preşedintelui iese cu o afirmaţie-bombă: Băsescu să mai lase PDL-ul în pace. Boc e bun, iar preşedintele să-şi vadă de-ale lui. Curios, declaraţia nu e comentată de nici un lider PDL.

A fost testată piaţa sau într-adevăr asta gândeşte Radu F.Alexandru?

Ieri, Băsescu a afirmat că, dacă ar fi fost în situaţia de a conduce partidul, nu ar fi rămas în PDL nici un politician care nu respectă “regula de aur” a democraţiei interne într-un partid, adică respectarea de către toţi a deciziilor luate de majoritate în urma discuţiilor.

“Discutăm şi, când am decis, respectăm toţi ce am decis. Când a decis majoritatea, indiferent că s-ar fi numit Preda, Sever Voinescu, Radu F. Alexandru, n-ar fi fost în partid, dacă eu conduceam partidul”, a declarat Traian Băsescu.

Hopa! Băsescu dă în proprii susţinători? Doar cei neiniţiaţi în politică pot crede asta.

Faptul că totul e doar un joc de glezne o recunoaşte indirect Cristian Preda pe blogul său. Care spune că îşi menţine criticile făcute la adresa guvernului şi a PDL. Şi care adaugă rapid că e fidel obiectivului de modernizare al ţării, definit de acelaşi Băsescu.

„Îmi menţin toate reproşurile aduse Guvernului sau PDL de-a lungul timpului. Voi continua să critic public nu doar adversarii, ci şi colegii de partid, atâta vreme cât aceştia nu vor lucra în interesul general. Rămân astfel fidel obiectivului modernizării României, aşa cum a fost el definit de către preşedintele Traian Băsescu”, afirmă Cristian Preda.

Tot ieri, Sever Voinescu a spus pe RealitateaTV că ia în calcul  inclusiv o demisie din PDL.

Totuşi, ce se va întâmpla? Va apărea un nou partid politic? Nu este exclus. In următoarele luni ne putem aştepta la mutări spectaculoase. Inclusiv la apariţia unui nou partid de opoziţie, rupt din PDL. Un satelit care împreună cu PDL să refacă zestrea procentelor pierdute de la ultimele alegeri încoace. Boc ar prelua intr-adevar PDL-ul, iar aripa Voinescu-Macovei-Preda-Stolojan si altii ar bruia mesajele opozitiei, in special cele ale PNL.

Politica

Comentarii

6 comentarii to “Ce pregăteşte Traian Băsescu?”

Scrie un comentariu

(obligatoriu)

(obligatoriu)