Cătălin Ivan: Menţinerea Rodicăi Culcer în fruntea ştirilor TVR e o sfidare crasă a pensionarilor şi o încălcare a libertăţii presei
Liderul delegaţiei PSD din Parlamentul European, Cătălin Ivan solicită Comisiei Europene să se pronunţe în legătură cu atitudinea puterii de la Bucureşti privind menţinerea în funcţie a directorului de Ştiri de la TVR Rodica Culcer, deşi aceasta a împlinit vârsta de pensionare.
Cătălin Ivan susţine că menţinerea în funcţie a directorului de Ştiri al TVR Rodica Culcer, care a împlinit vârsta de pensionare, reprezintă o sfidare crasă a pensionarilor oneşti din România şi totodată o încălcare a libertăţii presei.
El a precizat că a adresat o interpelare Comisiei Euopene pe această temă.
„Este o sfidare crasă la adresa tuturor pensionarilor oneşti din România, cărora li se interzice prin lege cumulul pensiei cu salariul, în timp ce doamnei Culcer, care este cunoscută pentru partizanatul manifestat fără menajamente faţă de actuala putere, îi este permis acest lucru. Situaţia este cu atât mai gravă cu cât Rodica Culcer este plătită în plină criză cu 100 de milioane de lei pe lună din contribuţiile cetăţenilor ţării. Menţinerea în funcţie a directorului de Ştiri de la postul naţional reprezintă o încălcare a legislaţiei interne, dar şi a principiilor fundamentale europene privind libertatea presei și pluralismul mass-media”, susţine europarlamentarul PSD Cătălin Ivan.
El a adăugat că acest caz trebuie adus în atenţia Comisiei Europene, motivând că jurnaliştii care laudă actuala putere sunt recompensaţi prin faptul că li se permite, în mod abuziv, încălcarea legii – în cazul de faţă, legea care interzice cumulul pensiei cu salariul.
”În ceea ce priveşte implicarea editorială a doamnei Culcer, din 2005 până în prezent, se poate observa o favorizare clară a puterii, a cărei prezenţă în materialele coordonate de Rodica Culcer este net superioară prezenţei partidelor de opoziţie. Fiind vorba de televiziunea publică din România, cu cea mai mare acoperire, legislaţia audiovizuală din România, cât şi cea europeană obligă la independenţa editorială şi lipsa ingerinţelor politice”, a declarat Cătălin Ivan.

Dar cine-i Catalin Ivan,domnilor? Printr-o conjunctura,via Nichita-Geoana,a ajuns parlamentar european,unde este platit cu bani grei,iar acum isi da cu parerea fie despre Basescu,fie de Culcer,fie de raul pe care il fac portocalii la Iasi si nu numai.Cred ca din acest punct de vedere,democratia este cel mai rau lucru pe care l-a descoperit omenirea.Domnule Ivan,sa stii ca nu esti buricul pamantului,in nici un caz! Lumea nu a inceput si nici nu se va termina cu dumneata.Sa fie foarte clar.
Am vazut cateva emisiuni ale doamnei Culcer, mie mi s-au parut echilibrate si realizate profesionist.
Tovarasul europarlamentar a coborat foarte jos pe toboganul magariilor debitate cu mult tupeu dintr-o functie platita mai mult decat consistent din BANI PUBLICI.
Domnule Toma , baiatul asta nu are nici 30 de ani , deci nu a prins regimul comunist , asa ca nu poti dumneata sa il iei peste picior cu ” mai tovarase ” . De ce nu spui matale care ai acus , acus 50 de cotolani cam ce activitate ai desfasurat pe la pionieri , pe la UTC , pe la ASC si apoi ca destoinic membru PCR ? E usor sa dai bice la fundul altuia , nu ?