Strategie ciudată: Simirad candidat UNPR la CJ, Ciuhodaru merge la primărie sub sigla «Alianţei pentru Iaşi»
Constantin Simirad s-a înscris azi în cursa pentru şefia CJ Iaşi, el candidând pe listele UNPR. Asta în timp ce la primăria Iaşi, deputatul UNPR Tudor Ciuhodaru merge cu «Alianţa pentru Iaşi».
Care e logica acestei mutări? Posibil ca Tudor Ciuhodaru să fi calculat faptul că UNPR nu-l ajută prea mult în competiţia pentru Iaşi si să fi ales o formulă mai largă.
Totuşi, alegătorii din municipiu vor vota sigle diferite, deşi Simirad şi Ciuhodaru sunt ambii membri ai UNPR.
Întrebat de ce nu merge în tandem cu Ciuhodaru, pe listele aceleiaşi formaţiuni politice, Simirad a spus că asta a fost decizia care s-a luat şi a adăugat că va apărea alături de Ciuhodaru în campanie „dacă va fi prilejul”.
Cât priveşte susţinerea lui Simirad în judeţ, aceasta pare firavă. Nici un lider UNPR Iaşi n-a spus clar câţi primari îl mai sprijină pe actualul şef al instituţiei.
„Deviza mea este «Batem, batem, batem». Totuşi, în conjunctura asta nu poţi avea un optimism exagerat”, a recunoscut Simirad.
Vai de ei! Or sa ia o bataie sora cu moartea! Or sa te sara fulgii cu viteza luminii! Mai bine ar renunta!
Dupa cum ne-a obisnuit domnul Ciuhodaru nu sta sub aceeasi sigla politica nici cat sta gaina e oua (mai exact aproximativ 3 saptamani). Deci nu vad de ce ne miram.
Sunt curios sub sigla cui partid il vom gasi in toamna…